Královna Klára Spilková, anketu Golfista roku vyhrála už počtvrté

Absolutní vítězkou 4. ročníku ankety Golfista roku 2017 se stala Klára Spilková. Třiadvacetiletá profesionální hráčka, která ovládla i tři předchozí ročníky ankety, má za sebou nejlepší, už sedmou sezonu na Ladies European Tour vyšperkovanou premiérovým turnajovým titulem v Maroku. O vítězství Spilkové rozhodli svým hlasováním výkonnostní hráči, trenéři, sportovní novináři a zástupci golfových resortů.


9. 3. 2018   Golfista Roku  


Zatímco předchozí sezona na Ladies European Tour nepatřila v kariéře 23leté golfistky k těm nejpovedenějším, ta poslední byla pravým opakem. Se změněným týmem a novým trenérem Lukášem Martincem, který po dvanácti letech vystřídal Pavla Niče, dokráčela už v dubnu k premiérovému turnajovému titulu v Maroku. Odehrála sice jen 11 turnajů LET, ale ještě dvakrát skončila v top 10 a zahrála si i na třech majorech. V konečném pořadí Order of Merit LET obsadila skvělé 4. místo.

Díky tomu zvítězila nejen v absolutním pořadí ankety Golfista roku 2017, ale první skončila i v kategorii nejlepší profesionálka před Šideri Váňovou a Karolínou Vlčkovou.

„Vítězství v Maroku byl můj splněný sen. Ještě teď se klepu při vzpomínce na tento okamžik. Za svou sezonu a úspěch v anketě jsem vděčná svému týmu, trenérovi, rodině. Patří jim můj dík,“ neskrývala radost Klára Spilková, která si letos poprvé zahraje US Open, předposlední z majorů, který si ještě nevyzkoušela.

Největším soupeřem Kláry Spilkové o prvenství v absolutní kategorii byl v sezoně 2017 Stanislav Matuš, který zvítězil v kategorii nejlepší profesionál roku. Zcela po zásluze. Devětadvacetiletý člen Prague Golf Teamu odehrál povedenou sezonu na Pro Golf Tour, na 21 turnajích této série prošel cutem, devětkrát se umístil v top 10 a v St. Pöltenu zvítězil. Díky tomu skončil v celkovém pořadí tour šestý a získal na letošní rok kartu na Challenge Tour. Jako druhý český hráč v historii.

„Všechno je o vůli, ta je na prvním místě. A já opravdu moc chtěl, což se mi z pomoci Prague Golf Teamu podařilo. Ten mě dotlačil tam, kde jsem,“ uvedl Stanislav Matuš, který na další pozice odsunul Filipa Mrůzka a Petra Gála. A přidal i své další golfové sny: „Dostat se jednou na PGA Tour, zahrát si Masters a další velké turnaje.“

V kategorii nejlepší amatér a amatérka obhájili své pozice ze třetího ročníku ankety Šimon Zach a Sára Kousková. Jednadvacetiletý student University of Lousville v Kentucky má za sebou další skvělý rok s vítězstvím na mezinárodním mistrovství Slovinska a k němu přidal premiérové dva tituly v zámoří. Tříkolový turnaj na Havaji vyhrál s impozantním skóre 21 ran pod par. Za ním skončili v anketě Vítek Novák a Jiří Zuska.

Osmnáctiletá Sára Kousková se nejvýrazněji zapsala do povědomí 10. místem na amatérském mistrovství Evropy žen ve Švýcarsku, což je dosud nejlepší výsledek české hráčky na ME. Studentku Gymnázia Oty Pavla v Radotíně čeká letos nová výzva – přestup na Universitu of Texas do týmu Texas Longhorns. V anketě zvítězila před Kristýnou Frýdlovou a Gabrielou Robertou Vítů.

Cenu partnerů večera, která se uděluje za mimořádné výkony, přínos popularizaci golfu i jeho propagaci ve veřejnosti, získal Roman Šebrle. Sportovec a osobnost mnoha zájmů, který zanechal ve světě sportu nepřehlédnutelnou stopu. Olympijský vítěz v desetiboji z Atén, první desetibojař v historii, který překonal hranici 9000 bodů a bývalý světový rekordman, ale také profesionální golfista, nadšený hobby fotbalista a moderátor televizních zpráv TV Prima.

„Ambice mám stále ty nejvyšší, jen se to neslučuje s časem, kterého mám akutní nedostatek. Ale v roce 2018 bych chtěl hrát tak, jak jsem odehrál poslední turnaj loni,“ prozradil Roman Šebrle.

Cenu sportovních novinářů si odnesl Jaromír Bosák, jehož jméno a nezaměnitelný komentátorský styl jsou již téměř čtvrtstoletí spjaté s Českou televizí. Rodák z Chebu je ale také velkým milovníkem a nadšeným hráčem golfu. Bez nadsázky se dá říct, že právě on je "duchovním otcem" golfových přenosů v České televizi především ve dvojici s Čeňkem Lorencem. A protože v termínu vyhlášení ankety právě komentoval utkání fotbalové Evropské ligy v Portugalsku, převzali pro něj ocenění jeho kolegové Žaneta Peřinová a Michal Dusík.

Čtvrté pokračování ankety Golfista roku změnilo počtvrté místo konání – letošní díl se „odehrál“ v prostorách Mercedes-Benz Forum v Praze, kam se přestěhoval po předchozích ročnících v jihomoravské Lednici, v Karlových Varech a pražském hotelu Ambasador Zlatá Husa. Oceněným a hostům slavnostního večera zazpívali a zahráli Markéta Konvičková a Felix Slováček. Opravdovým vrcholem a překvapením večera pak ale bylo vystoupení mnohonásobného Zlatého slavíka Karla Gotta. Večerem s grácií provázel Libor Bouček.

Letošní ročník se konal pod záštitou PGA of Czech Republic. „Těší nás partnerství s touto prestižní anketou a jsem rád, že jsme během slavnostního večera mohli vyzdvihnout úspěchy našich členů, kteří se dokázali prosadit i přes stále rostoucí konkurenci. Přál bych si, aby začala nová éra golfu v ČR a současně i nová éra české PGA. Věřím, že letošní rok bude pro český golf a naší organizaci zlomový,“ přál si Roman Svoboda, prezident české PGA.

O anketě Golfista roku 2017

Cílem ankety GOLFISTA ROKU je zvýšit povědomí o golfu a prezentovat tento sport jako celospolečenský fenomén a sportovní odvětví dostupné všem.

Generálním partnerem letošního ročníku je módní značka Pánské obleky BANDI, která pomáhá mužům k úspěchu v zaměstnání a dbá o to, aby vypadali skvěle na společenských událostech, jako jsou plesy, taneční, svatby a další příležitosti. Tvářemi značky jsou například populární herci Petr Štěpánek, Martin Stránský a další.

Sluší se poděkovat i dalším partnerům v čele s PGA of Czech Republic, záštitu převzalo hlavní město Praha, centrála cestovního ruchu CzechTourism, Klub sportovních novinářů ČR, Asociace amatérských sportů ČR a Hospodářská komora ČR.

Kontakty:

Markéta KLOSOVÁ
produkce Thema Trade s.r.o.
t: +420 702 213 957 | e: klosova@thematrade.cz
www.thematrade.czFotogalerie
Sdílet tento příspěvek